Co zabrać i jak sie przygotować na wyjazd w Dolomity (Alpy)

Spis treści

Wyjazd w góry to fantastyczny pomysł na urlop zimowy. Zaśnieżone Alpy to mekka narciarzy i snowboardzistów, rodzin z dziećmi, par i singli, którzy chcą zaznać niesamowitych wrażeń, podziwiać piękne widoki, zasmakować pysznych dań. Jednak do kilku dni ruchu, zjazdów i szusów trzeba się solidnie przygotować. Zarówno pod kątem kondycyjnym, jak i logistycznym. Spakowanie niezbędnych przedmiotów i ubrań jest niezbędne, by beztrosko cieszyć się pobytem w Dolomitach.

O kondycji pomyśl wcześniej


Nie jeden narciarz, który sport uprawia raz do roku, wie, że po dniu na stoku następne dni kojarzą się z bólem mięśni. Jednak jeżdżenie na nartach czy desce bez wcześniejszego przygotowania kondycyjnego nie tylko skutkuje nieprzyjemnymi zakwasami, ale jest także niebezpieczne.

Wiotkie mięśnie i nieprzyzwyczajone do obciążeń stawy bardziej są narażone na uszkodzenia. Osoby nieprzygotowane do jazdy szybciej mogą się wywrócić i odnoszą poważniejsze kontuzje, niż te, które ze sportem, nawet amatorskim, mają styczność na co dzień.

Dobre przygotowanie ciała do wielogodzinnego szusowania nie tylko sprawia, że przyjemność z urlopu na stoku jest większa, ale także podnosi poziom bezpieczeństwa, bo wytrenowane mięśnie lepiej kontrolują tor jazdy. Jednocześnie przygotowanie ciała do wyjazdu w góry wcale nie jest kosztowne i skomplikowane, wymaga tylko nieco samozaparcia, konsekwencji i myślenia strategicznego.

Dlatego, jeśli zaplanowaliście wyjazd w Dolomity, zapłaciliście za pokój i transport, już zacznijcie ćwiczyć: minimum 15 minut dziennie (idealnie 45-60 minut), od dwóch do czterech razy w tygodniu. Najlepiej zacząć treningi 6 tygodni przed wyjazdem i wykonywać ćwiczenia każdej grupy mięśni. Mogą być to ćwiczenia z lekkim obciążeniem, pływanie, bieganie, jazda na rowerze (także stacjonarnym), można po prostu wykonywać ćwiczenia aerobowe na zmianę z ćwiczeniami na siłowni.

Pamiętać należy, że jazda na nartach to bardziej sport wytrzymałościowy, niż siłowy, dlatego nie musimy budować muskularnej sylwetki. W jeździe na nartach największy udział biorą mięśnie ud i pośladków i o nie trzeba zadbać przede wszystkim.

Co spakować na wyjazd w Dolomity?


Lista niezbędnych rzeczy do spakowania wydaje się bardzo długa, dlatego najlepiej jest ją przygotować indywidualnie i to na kilka dni przed wyjazdem, aby tylko skreślać kolejne przedmioty, które już zostały włożone do walizek. W ten sposób o niczym nie zapomnimy i nie będziemy mieli wrażenia, że zostawiliśmy pakowanie na ostatnią chwilę.

Ubrania


Alpy Austriackie i Włoskie to wysoko położone tereny, gdzie temperatury w nocy mogą spaść nawet do -20 stopni. Jednocześnie w dzień w pełnym słońcu wzrastają nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. Dlatego przede wszystkim ubierać się trzeba na cebulkę, czyli warstwowo.

Koniecznie należy spakować do walizek termiczną bieliznę. To takie ubranie, które świetnie reguluje ciepłotę ciała: odprowadza wilgoć ze skóry na zewnątrz, dzięki czemu nie mamy wrażenia, że robi się nam zimno, nie przegrzewa, więc nie rozpinamy kurtek i nie jesteśmy narażeni na przewianie. Bielizna termiczna to przede wszystkim legginsy, koszulki i skarpetki.

Warto mieć ze sobą ciepłe spodnie, sweter, grubą bluzę, ale też cieńszą, jeśli dzień zamiast na nartach spędzamy zwiedzając albo wybieramy się do knajpki czy do SPA. Oczywiście nie można zapomnieć o stroju typowo narciarskim, czyli ciepłej kurtce z kapturem, kombinezonie, spodniach ocieplanych, czapce, szaliku i rękawicach (te dobrze mieć także zapasowe) oraz oczywiście butach, zarówno śniegowcach, jak i lżejszych.

Jeśli wyjątkowo marzniemy, przydadzą się także ocieplacze w postaci wkładek do butów czy wkładek do rękawic oraz kominiarka na głowę czy chustka wełniania zakrywająca usta i nos.

Sprzęt narciarski


W Dolomitach można wypożyczyć cały niezbędny sprzęt narciarski. Jeśli jednak mamy własny, a często kupno zestawu jest opłacalne, musimy go ze sobą zabrać. Dlatego nie możemy zapomnieć o nartach z wiązaniami, butach narciarskich i kijkach, jeśli z nich korzystamy.

Chociaż kask nie jest obowiązkowy dla dorosłych narciarzy, to jednak zalecany. Obecnie produkowane kaski są ocieplane, lekkie, a jednak znacznie lepiej chronią głowę, niż zwyczajna czapka. Przydadzą się także gogle i okulary przeciwsłoneczne.

Jedzenie i lekarstwa


Planując wyjazd w Dolomity, możemy w biurze podróży zarezerwować noclegi z wyżywieniem lub bez niego. Jeśli nastawiamy się na samodzielne przygotowywanie posiłków, a nie chcemy tracić czasu na zakupy spożywcze, warto wziąć ze sobą gotowe dania, pieczywo czy konserwy i napoje.

W miejscowościach wypoczynkowych niestety ceny w sklepach są wysokie, a osoby ze skromnym budżetem wolą wydać pieniądze na lokalne atrakcje, dodatkowy bilet na wyciąg czy wizytę w hotelowym SPA. Przydać się mogą także podstawowe lekarstwa, takie jak środki przeciwbólowe, na stłuczenia, leki przeciwbiegunkowe.

Oczywiście lekarstwa można kupić także w lokalnej aptece, ale nie zawsze wiemy, gdzie takiej szukać, ceny leków za granicą są wysokie i bariera językowa czasami utrudnia zakup tego, czego akurat potrzebujemy.

Kosmetyki i dodatki


Chociaż w wielu hotelach nie brakuje czystych ręczników czy miękkich kapci, płynów pod prysznic i szamponów, takie produkty jak pasta do zębów, szczoteczka czy kremy trzeba zabrać samemu.

Przydać mogą się także klapki na basen i pod prysznic. Niezbędna jest także ładowarka do telefonu. We Włoszech czy Austrii gniazdka są identyczne, jak w naszym kraju, nie trzeba więc zabierać żadnych przejściówek.

Rzeczy niezbędne


Niezależnie od tego, czy w Alpy wyjeżdżamy samodzielnie, czy z biurem podróży, niezbędne są takie dokumenty jak dowód osobisty lub paszport dla każdego członka rodziny. Przydatna może być karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymamy w najbliższym oddziale NFZ.

Warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście nikomu źle nie życzymy, ale akurat na nartach ryzyko złamania i trafienia do lokalnego szpitala jest wyższe, niż podczas wyjazdu na plażę w Chorwacji…

Kontakt

Dolomiti Adventure

87-100 Toruń, ul. Wiśniowieckiego 50

Tel.: +48 56 477 98 20 
E-mail: info@dolomiti-adventure.pl 

Obserwuj nas:

  

Newsletter

Otrzymasz 100zł rabatu na pierwsze zamówienie!

kliknij tutaj