Gdzie jechać latem - co zwiedzić w Dolomitach

Spis treści

Włoskie Dolomity bardzo często kojarzą nam się głównie ze świetną destynacją na wyjazdy narciarskie. I słusznie – bo to naprawdę wspaniałe miejsce na zimowe wypady. Warto jednak wiedzieć, że ta część Alp ma wiele do zaoferowania także latem. Gdzie pojechać? Co zobaczyć?

Urokliwe spacery


Swoją niepowtarzalność Dolomity zawdzięczają głównie temu, że układają się w swego rodzaju „gniazda” oddzielone głębokimi dolinami. Dzięki temu piękny, górski krajobraz jest wzbogacony sporą ilością jezior. Nic więc dziwnego, że ta część Alp włoskich w 2009 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

A jak spędzićwakacje w Dolomitach? Cóż, może się to wydawać nieco dziwne, ale infrastruktura jest  dużej części czynna tak samo jak w zimie. Działają gondole, niektóre wyciągi i ośrodki narciarskie – dzięki czemu główną atrakcją jaką zapewniają nam Alpy latem jest trekking. Które miejscowości warto w tym celu odwiedzić? Z całą pewnością Cortina d"Ampezzo. Jest to znany ośrodek alpejski – co nie znaczy, że można odwiedzać go tylko zimą.

Kolejki linowe, które są bardzo liczne w tej malowniczej okolicy, czynne są także latem. Dzięki temu będziemy mogli wyprawić się nawet na te wyższe szczyty lub powspinać się na przykładz dzieckiem. Tras jest naprawdę wiele, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla własnych upodobań i możliwości. Jest też wiele łatwiejszych, malowniczych tras, na których będziemy mogli podróżowaćze zwierzętami. Absolutnym „must see” jest jednak Tre Cme di Lvaredo. To po prostu symbol tego regionu. Niezbyt trudna trasa wokół „trzech szczytów z Lavaredo” zajmie nam około cztery do pięciu godzin – ale widoki z całą pewnością będą niezapomniane.

Zwiedzaj z rowerem


Jazda rowerem w dolomitach

W Dolomitach latem popularna jest także turystyka rowerowa i spływy kajakami. Na rower z pociechami świetnie nadają się drogi rowerowe w dolinach. Są one tak dobrze rozbudowane, że można nimi przemierzyć cały region. Jedną z tras o niewielkim stopniu trudności jest szlak wzdłuż rzeki Adige/Etsch, drogą Via Claudia Augusta. Ciągnie się on przez około 300 kilometrów, można więc wybrać sobie dowolny jej fragment jako bazę do zakwaterowania.

Na rowerzystów z dużo lepszą kondycją czekają górskie trasy na wyższych wysokościach. Przykładem może być masyw Selloronda, na którym trasy rowerowe mają ok. 52 km i prawie 1700 m różnicy wysokości. Co roku na początku lata odbywa się tam prawdziwa gratka dla zapalonych rowerzystów - Sellaronda Bike Day. W tym czasie wszystkie drogi prze okoliczne przełęcze są zamykane dla ruchu drogowego, można więc spokojnie oddawać się przyjemnościom górskiej jazdy na dwóch kółkach.

Sprawdzone biuro podróży


Jak dobrze zaplanować sobie czas w Dolomitach i nie pogubić się w tak dużej ilości atrakcji? Pozwól, żeby ktoś zajął się tym za Ciebie! Jest sporo biur podróży, które specjalizują się w organizowaniu wycieczek do tej części Włoch. Przykładowo - biuro podróży Dolomiti-adventure.

Kontakt

Dolomiti Adventure

87-100 Toruń, ul. Wiśniowieckiego 50

Tel.: +48 56 477 98 20 
E-mail: info@dolomiti-adventure.pl 

Obserwuj nas:

  

Newsletter

Otrzymasz 100zł rabatu na pierwsze zamówienie!

kliknij tutaj