Jak powstały góry Dolomity?

Spis treści

Dolomity to główny kierunek wyjazdów urlopowych miłośników gór i sportów zimowych. Te zapierające dech w piersiach kolosy o monumentalnym wyglądzie urzekają swoim pięknem i oryginalnym wyglądem. Dolomity różnią się od zwykłych gór pod wieloma względami. Jaka jest ich historia? Skąd się wzięła ich nazwa? I dlaczego wyjazdy w Dolomity są tak atrakcyjne? 

Dolomity – topografia i historia

Góra Monte Rite, Włochy, Szczyt w dolomitach

Dolomity znajdują się tuż za głównym grzbietem Alp Wschodnich. Od zachodu sąsiadują z doliną Rendena oraz rzekami Isarco i Adyga, od wschodu i południa z rzekami Brenta i Piave, a od północy z doliną Puster. Dolomity nie do końca można określić pasmem górskim, gdyż jest to raczej obszar, na którym występuje duże nagromadzenie wyjątkowych pod względem wizualnym i geologicznym skał. Są one bardzo wysokie, strome, jakby poszarpane, co tworzy naprawdę niezwykły widok.

W 2009 roku trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co dodatkowo poświadcza o ich wyjątkowości. Jak już wspomnieliśmy, Dolomity nie tworzą jednego pasma czy łańcucha górskiego. Dlatego podzielono je na grupy górskie, w skład których wchodzą grupy skalne oddzielone od siebie dolinami i przełęczami. Oto najważniejsze z nich: 


Marmolada - Góra
Marmolada – nazywana królową gór, gdyż to najwyższa, najsłynniejsza, najlepiej dostępna i bez wątpienia najpiękniejsza grupa górska w Dolomitach; zajmuje powierzchnię około 250 km2, z najwyższym szczytem Dolomitów i wierzchołkiem Punta Penia (3343 m). 

Marmarole – nieduża grupa górska uwielbiana przez pasjonatów trekkingu; typowe dla niej są rzadko uczęszczane szlaki, nieliczne schroniska i potężne szczyty o grubo ciosanych kształtach. 

Pale – połączone dwa regiony Pale di San Martino i Pale di San Lukano; typowy dla tej grupy górskiej jest kształt układający się w literę V oraz najpiękniejsze wschody słońca na szczycie Monte Agner. 

Tofane – w skład tej grupy wchodzą trzy szczyty oplecione wieloma szlakami o różnych stopniach trudności i kolejkami linowymi; choć Tofane może wydawać się łatwo dostępne, okazuje się, że lepiej wjechać na szczyt kolejką niż wejść na niego pieszo.

Sorapis – grupa gór układająca się na kształt podkowy znajdująca się w północno-wschodnim rejonie Dolomitów; na północnym skraju znajduje się baza narciarska. 

Cimonega – to nieduża grupa górska, oddalona od turystycznego centrum Dolomitów; znajdziemy tu ciszę, spokój i niezwykle malownicze widoki ze szczytu Sass De Mur. 

Skąd nazwa Dolomity?

Nazwa Dolomity ma swoje źródło w budowie geologicznej tych grup górskich. W dużej części są one zbudowane ze skał nazywanych dolomitami, a także z wapieni i częściowo z riolitów. Malowniczość tych terenów górskich wynika z erozji wspomnianych skał. Istniejące obecnie w tym miejscu dolomity i wapienie uformowane zostały w triasie.

Turystyczne zalety Dolomitów

Dzisiaj Dolomity kojarzą się przede wszystkim z zimowymi sportami. Ilość tras zjazdowych czy baz narciarskich jest w tej chwili bardzo duża, a baza turystyczna cały czas się rozwija. W Dolomitach panują doskonałe warunki atmosferyczne, a dzięki sztucznemu naśnieżaniu trasy narciarskie są równie atrakcyjne, co te w Alpach Szwajcarskich czy w Austrii.

Dla miłośników gór Dolomity to atrakcja turystyczna przez cały rok, nie tylko zimą. Dlatego też równie rozpowszechnionym sportem, co narciarstwo, jest trekking i jazda na rowerze. W Dolomitach powstało wiele tras z myślą o rowerzystach i trekkingowcach. Są to głównie trasy widokowe, na których można podziwiać niesamowite krajobrazy.

Jeśli chodzi o trasy rowerowe, w Dolomitach jest ich jakieś 1700 km, a szczególnie polecane są trzy z nich: Mountain&Garda Bike, Dolomiti Lagorai Bike i Dolomiti Brenta Bike. Istnieje możliwość wypożyczenia tam rowerów elektrycznych, co jest doskonałą alternatywą dla osób o słabej kondycji, które nie mają siły pedałować pod górę na tradycyjnym rowerze. 

Dolomity i ich grupy górskie to naprawdę urzekające miejsce, pełne niespodzianek i zachwycających widoków. Każdy, kto kocha góry, powinien chociaż raz w życiu tam się wybrać. Będzie to z pewnością niezapomniana wyprawa!

Kontakt

Dolomiti Adventure

87-100 Toruń, ul. Wiśniowieckiego 50

Tel.: +48 56 477 98 20 
E-mail: info@dolomiti-adventure.pl 

Obserwuj nas:

  

Newsletter

Otrzymasz 100zł rabatu na pierwsze zamówienie!

kliknij tutaj