Trekking w Dolomitach - wszystko co musisz wiedzieć!

Spis treści

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas wolny, to koniecznie sprawdź czy trekking nie jest tą formą relaksu, która Ci się spodoba. Gdy już podejmiesz decyzję na „TAK”, to koniecznie wypróbuj trekking w Alpach. Zanim jednak spakujesz plecak poczytaj o tym, z kim najlepiej się tam wybrać, co ze sobą zabrać i czy to na pewno coś dla Ciebie.

Czym jest trekking?

Na pewno nieraz słyszeliście to określenie, ale czy wiecie co ono oznacza? Otóż trekking to najogólniej mówiąc dość przyjemna dla oka, ale nieco trudniejsza dla ciała forma turystyki pieszej. Opisując zaś tą formę aktywności bardziej szczegółowo należy powiedzieć, że trekking to zazwyczaj dłuższy marsz po trudnym i zróżnicowanym terenie bez względu na panujące warunki pogodowe.

Zapaleńcy twierdzą wręcz, że im ciężej tym przyjemność, jaką czerpie się z pokonania trasy jest większa. Najbardziej rozpowszechnione są jego dwa rodzaje. Pierwszy to dogtrekking czyli intensywniejsze marsze w towarzystwie psów. I tu dobra informacja – może wziąć w niej udział każdy czworonóg, bez względu na wielkość czy rasę. Wystarczy odpowiedni sprzęt (pas i smycz z amortyzatorem) oraz trochę mobilizacji. Reszta to już prawdziwa przyjemność pełna korzyści zarówno dla psiaka, jak i jego właściciela. Drugi rodzaj to trekking górski, który łączy w sobie elementy turystyki pieszej i wspinaczkowej, dzięki czemu jest bardziej wymagający i intensywniejszy niż trekking w jego klasycznym wydaniu.

Charakterystycznym atrybutem tej aktywności są specjalne kijki – podobne do tych, których używa się przy nordic walking – ułatwiające poruszanie się (głównie wspinanie). Warto wspomnieć przy tym, że pierwotnie pojęcie to używane było do określenia Wielkiego Marszu migracyjnego Burków z XIX wieku. W turystyce pojawiło się dopiero koło 1950 roku i nawiązywało do górskich ekspedycji w Nepalu organizowanych przez byłego oficera brytyjskiej armii Jimmiego Robertsa.

widoki trekking

Dla kogo przeznaczona jest ta forma turystyki górskiej?

Korzyści z tej formy turystyki górskiej są niezliczone.  w górach ćwiczy nasze ciało, wzmacnia serce, lepiej dotlenia organizm co oznacza, że ten pracuje o wiele sprawniej, ma też korzystny wpływ na funkcjonowanie i siłę mięśni i stawów.

W wyraźny sposób służy również naszym: sercu i płucom. W trakcie takiego marszu korzysta jednak najbardziej umysł i psychika, które mają doskonałą okazję by się zregenerować. Na korzyść przemawia tu obszar, w jakim odbywa się taki trekking górski czyli … przyroda, przyroda i jeszcze raz przyroda. W takich warunkach odpoczywa się najpełniej. Dodatkowy bonus to nieziemskie i, które potrafią zmienić się z godziny na godzinę.

Czy zatem oznacza to, że ta forma turystyki górskiej jest absolutnie dla każdego? Niestety nie. Po pierwsze nie jest ona wskazana dla osób bez kondycji, bo chociaż w trakcie trasy wspomagamy się kijkami, to nie zastąpią one zintensyfikowanej pracy rąk czy mięśni nóg. Po drugie ten typ aktywności nie jest też polecany osobom z chorobami serca i nadciśnieniem. Przeszkodą mogą być również problemy z płynnym poruszaniem się. Na trekking w górach nie powinny też decydować się osoby po zawałach i ci z nas, którzy borykają się z nerwicą, migrenami i bezsennością – zmienny klimat górski może zaostrzyć te dolegliwości.

widok podczas trasy trekkingowej

Co warto zabrać na trekking po Alpach?

Obecnie dość powszechnym kierunkiem, jaki wybierają amatorzy tej formy wypoczynku są Alby – głównie ich północno – wschodnia część czyli Dolomity. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż obszary tam znajdujące się obfitują w ciekawe i mocno zróżnicowane pod kątem trudności trasy.

Warto przy tym wspomnieć, że samo pasmo górskie dzięki swojej naturalnej niepowtarzalności znalazło się w 2009 roku na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Trekking w Dolomitach nie wymaga zabrania ze sobą specjalistycznego sprzętu wspinaczkowego. Aby jednak proponowane trasy pokonać bezpiecznie, warto zabrać ze sobą podstawowy ekwipunek. Składają się na niego:

  • kijki trekkingowe z wymiennymi końcówkami oraz systemem anti-schock;
  • obuwie trekkingowe – które zapewni nam stabilne poruszanie się, wygodę, lekkość, odporność na wilgoć i zimno;
  • ciepła odzież – warto zakupić specjalny strój termoaktywny (który sprawdza się również latem) lub bieliznę o takich samych właściwościach;
  • odzież ochronna – przeciwdeszczowa oraz chroniąca przed silnym wiatrem;
  • duży, wygodny plecak – najlepiej z mocowaniem w pasie;
  • akcesoria: mapa papierowa (warto ją zabezpieczyć folią na wypadek zamoczenia), GPS, okulary przeciwsłoneczne, podręczna apteczka, linki, nożyk, telefon komórkowy oraz dodatkowa bateria czy powerbank, latarka, krem ochronny. (Może nam się wydawać bezcelowym zabieranie ze sobą w trasę oddzielnej mapy oraz urządzenia GPS, podczas gdy funkcje te pełnią współczesne smartfony. Pamiętajmy jednak, że telefon może odmówić posłuszeństwa w dowolnym momencie. Możemy też stracić z oczu grupę, z którą wyszliśmy. Warto zawsze dodatkowo się zabezpieczyć w klasyczne rozwiązania. Tym bardziej, że nie ważą one zbyt dużo.).

Jeżeli naszym udziałem jest trekking Dolomity zimą warto dodatkowo zapakować rakiety śnieżne lub raki i czekan.

Kiedy wybrać się na klasyczną formę trekkingu?

Tak naprawdę na trekking w Alpach można wybrać się bez względu na porę roku. Oczywiście najbardziej okazale obszary te będą wyglądały zimą. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pogoda w górach bywa o tej porze roku dość kapryśna. Samo przygotowanie kondycyjne może okazać się wtedy niewystarczające.

Stąd też mimo, że kochamy aktywność, ale do tej pory góry podziwialiśmy jedynie na zdjęciach czy filmach bądź znamy je z opowiadań czy lektury lepiej zrezygnować i wybrać bardziej korzystne czyli stabilniejsze warunki, jakie gwarantuje lato. Ta pora roku jest też, jak najbardziej wskazana dla tych z nas, którzy po raz pierwszy wybierają się w Dolomity.

Trasy do trekkingu w Dolomitach - którą wybrać?

Trekking w Alpach Austriackich jest niezwykle popularny. Stąd też nie brakuje tam szlaków i tras, które mogą przypaść do gustu miłośnikom tej aktywności. Ci, którzy wybierają się tam po raz pierwszy powinni pamiętać o złotej zasadzie doboru trasy do swoich umiejętności, a nie tylko pod kątem tego, co można zobaczyć w trakcie marszu.

Doświadczony organizator tego typu imprez turystycznych przygotował dla „trekkingowców” dwie propozycje. Pierwsza trasa wiedzie przez najpiękniejsze obszary Dolomitów. To zdecydowanie dobry wybór dla typowych miłośników przyrody. Wrażeń dostarczą im tu m.in. Lodowce Presena czy Kanion Velon. Druga z tras z pewnością spodoba się tym, którzy lubią się zmęczyć, a przede wszystkim uwielbiają pławić się w pięknych widokach. Te zapewnią im chociażby szczyty masywu Lagoria, które ze względu na wyjątkowy kształt przypominają płomienie – najlepiej przekonać się o ich pięknie przy zachodzie słońca.

wycieczka - trekking

Trekking górski z dolomiti-adventure.pl

Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, byś spróbował swoich sił w trekkingu górskim w Dolomitach to koniecznie sięgnij po ofertę sprawdzonego organizatora takich wędrówek. Dolomity Adventure przygotowała dla chętnych ofertę trekkingową ze szlakami wiodącymi przez najpiękniejsze regiony Alp.

Trasy są przygotowane w taki sposób, by mogli z nich skorzystać zarówno zaprawieni w marszach, jak i osoby pragnące dopiero rozpocząć swoją przygodę z tą formą aktywnego wypoczynku. Pierwsi mogą próbować swoich sił na przykład w starciu ze szczytami i masywami górskimi. Na tych drugich czekają nieco łagodniejsze szlaki wiodące przez doliny i malownicze miasteczka alpejskie.

*** Jak zatem widzimy – trekking w Dolomitach to świetna przygoda, ale sposób na sprawdzenie swoich sił oraz kondycji. Pamiętajmy jednak, aby przed wyruszeniem w trasę zadbać o formę, bo bez wątpienia – prócz odpowiedniego ekwipunku – będzie ona dość niezbędnym elementem całej wyprawy.

Kontakt

Dolomiti Adventure

87-100 Toruń, ul. Wiśniowieckiego 50

Tel.: +48 56 477 98 20 
E-mail: info@dolomiti-adventure.pl 

Obserwuj nas:

  

Newsletter

Otrzymasz 100zł rabatu na pierwsze zamówienie!

kliknij tutaj