Wyjazd na narty. Co zabrać? Lista rzeczy na wyjazd

Spis treści

Narciarstwo jest sportem wymagającym nie tylko umiejętności, odpowiedniego przygotowania, ale także właściwego sprzętu. Pakowanie się na wyjazd na narty może sprawić niemały problem, dlatego też warto przed rozpoczęciem przygotowywania ekwipunku wyposażyć się w listę rzeczy niezbędnych do zabrania na wyjazd narciarski. Poniżej znajduje się zestawienie niezbędnych elementów wyposażenia każdego narciarza.

Sprzęt narciarski. Co jest niezbędne, a co możemy wypożyczyć?

Podstawą wyposażenia na stoku narciarskim są oczywiście narty, buty narciarskie, kije oraz kask narciarski. Te elementy można zarówno zakupić, jak i wypożyczyć na stoku. Jeżeli zabiera się własny sprzęt, koniecznie trzeba wyposażyć się również w akcesoria ułatwiające transport ekwipunku. Przyda się zatem ski-rzep do spinania nart, pokrowiec na narty oraz torba na buty narciarskie. Dobrze także zabrać niewielki plecak na akcesoria, drobiazgi, dokumenty, coś do picia, czy przekąski. Nie można także zapomnieć o goglach.

w czym na narty

Odpowiednia odzież - zabezpieczyć się przed zimnem

Wielogodzinne przebywanie na stoku narciarskim wymaga zastosowania odpowiedniej odzieży, której zadaniem będzie zabezpieczenie narciarza przed zimnem oraz zapewnienie komfortu podczas jazdy. Niezbędna odzież na stok narciarski, to:

  • czapka pasująca pod kask narciarza,
  • szalik, chusta na szyję - wedle uznania,
  • skarpety narciarskie (kilka par). Dedykowane narciarzom skarpety są bardziej funkcjonalne i dodatkowo stabilizują stopę, dlatego warto zainwestować w ten rodzaj skarpet, choć tak naprawdę można jeździć w każdych,
  • rękawice narciarskie,
  • bielizna termiczna (koszulki, kalesony)
  • dla pań - stanik sportowy,
  • kombinezon lub spodnie narciarskie (przy wyborze spodni warto zadbać, by były one wyposażone w szelki),
  • kurtka narciarska - w zależności od pogody warto stosować profesjonalne kurtki narciarskie (w przypadku bardzo niskich temperatur na stoku lub kurtki typu softshell (w przypadku cieplejszej aury),
  • bluza narciarska - wykorzystywana jako dodatkowa izolacja przed zimnem - dobrze ją mieć na wszelki wypadek.


Powyższa lista rzeczy na narty pozwoli uniknąć kłopotliwego pytania, w czym na narty oraz uporządkuje przygotowania do wyjazdu w góry.

lista rzeczy na narty

Zabezpieczenie przed urazami i bezpieczeństwo

Narciarstwo jest sportem fascynującym, dostarczającym niezapomnianych doznań. Jest to także dyscyplina niebezpieczna, dlatego też niezależnie od poziomu umiejętności dobrze jest zabezpieczać się przed ewentualnymi urazami mogącymi powstać w trakcie białego szaleństwa.

Zupełną podstawą jest kask chroniący głowę narciarza. Każdy narciarz powinien także stosować ochraniacze na kolana oraz ochraniacze pleców lub tak zwane żółwie. Bardzo ważne są także rękawice narciarskie chroniące nie tylko przed urazami, ale także przed zimnem. Koniecznie zadbać trzeba o właściwą ochronę przez niskimi temperaturami. Podstawą jest odzież. Dodatkowo warto wyposażyć się w kominiarkę oraz chemiczne ogrzewacze. Trzeba chronić oczy przed mocnym słońcem występującym w górach, dlatego też ważny jest dobór odpowiednich gogli oraz okularów przeciwsłonecznych z filtrem.

Narciarze nie mogą zapominać o apteczce, w której powinny znaleźć się podstawowe medykamenty i akcesoria. Do apteczki zabranej na wyjazd narciarski należy wrzucić: tabletki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła, leki przeciwgorączkowe oraz rozgrzewające, tabletki przeciw bólom brzucha czy innym perturbacjom żołądkowym oraz inne leki stosowane przez wyjeżdżającą osobę. W apteczce powinny znaleźć się także: plastry, jałowe opatrunki, bandaż elastyczny, woda utleniona, maście i żele na bóle mięśni. Warto również zabrać folię NRC, która może uratować życie.

Niezwykle istotnym elementem wyposażenia mogącym uratować zdrowie i życie w trakcie wypadków jest telefon komórkowy. Należy zadbać, by telefon był naładowany i zabezpieczony.

Czy warto wykupić ubezpieczenie narciarskie?

Wybierając się na stok nie można zapomnieć o zestawie dokumentów. Na każdy wyjazd trzeba zabierać dokumenty identyfikujące, to jest dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Koniecznie zabrać trzeba karty płatnicze, warto również mieć ze sobą trochę gotówki.

Dobrze również wyrobić i mieć wśród dokumentów kartę EKUZ, to jest Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wiele osób ignoruje sprawę wykupienia dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego. Takie ubezpieczenie to ważna ochrona w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń. Ubezpieczenie narciarskie nie kosztuje wiele, a zapewnia bardzo dobre zabezpieczenie w przypadku nieszczęśliwych wypadków czy innych zdarzeń podczas wypoczynku na stoku.

 wyjazd na narty co zabrać

Akcesoria dodatkowe, które warto posiadać

Żeby ułatwić sobie przebywanie na stoku i cieszyć się z każdej chwili oddając się białemu szaleństwu, dobrze zabrać ze sobą na wyjazd w góry na narty kilka przydatnych akcesoriów. Bardzo przydatny będzie brelok na ski-pass pozwalający na bezproblemowe korzystanie z karty oraz zupełnie eliminujący sytuację jej zagubienia. Warto zabrać bidon lub termos z ulubionym napojem lub izotonikiem.

Cennym akcesorium jest zegarek z GPS oraz innymi funkcjami, które wskazują wysokość, gromadzą dane na temat zjazdów itp. Natomiast chcąc zachować najlepsze wspomnienia ze stoku, dobrze zabrać ze sobą kamerkę, którą można przymocować do kasku i rejestrować zjazdy oraz piękne górskie widoki. Wyjazd w góry zimą na narty zawsze rodził będzie wątpliwość co zabrać, dlatego koniecznie trzeba wcześniej przygotować sobie szczegółową listę z elementami ekwipunku narciarskiego i zapakować wszystko to, co jest niezbędne, by na stoku cieszyć się samą jazdą.

Kontakt

Dolomiti Adventure

87-100 Toruń, ul. Wiśniowieckiego 50

Tel.: +48 56 477 98 20 
E-mail: info@dolomiti-adventure.pl 

Obserwuj nas:

  

Newsletter

Otrzymasz 100zł rabatu na pierwsze zamówienie!

kliknij tutaj