Spis treści

Narciarstwo cieszy się coraz większą popularnością. Jednak jak każdy sport wymaga właściwego przygotowania i dobrego startu, aby pierwszy wyjazd na narty, nie okazał się też ostatnim. Jeżdżenie na nartach wymaga nauki. Niekorzystne początki mogą ostudzić zapał nawet u najbardziej zapalonych adeptów tej trudnej sztuki.

Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt

Kiedy szykujemy się pierwszy raz na wyjazd na narty napotykamy pierwsze problemy już na etapie doboru sprzętu. Sugeruje się nawet, aby swój pierwszy sprzęt wypożyczyć. Nie ma potrzeby rzucania się od razu na głęboką wodę i kupowania wszystkich elementów.Zwłaszcza, że istnieje ryzyko, że nie dobierzemy wszystkiego jak należy i czekają nas kolejne wydatki. Przy doborze bierzemy pod uwagę nasz wzrost i wagę. Zaleca się, aby narty były krótsze od naszego wzrostu. Odpowiednio o 15-20 cm w przypadku pań, i 10-15 cm w przypadku mężczyzn. Z kolei od wagi zależy dobór wiązania i ustawienie siły wypięcia nart na stoku. Ten parametr jest ważny ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli wybierzemy dobre narty, to możemy mieć pewność, że posłużą nam przez wiele lat.

Odpowiednia odzież to podstawa

Gdy planujemy wyjazd na narty dla początkujących powinniśmy zapomnieć o zawartości zimowej szafy. Odzież, w której chodzimy do pracy zwykle nie nadaje się do jazdy. Zarówno kurtka, jak i spodnie, powinny być nieprzemakalne i jednocześnie oddychające. Jest to ważne szczególnie dla nowicjuszy, którzy częściej będę leżeć na śniegu, niż po nim jeździć. Ważna jest membrana, której parametry przepuszczalności wynoszą co najmniej 5000 mm/5000 g. Wartości te oznaczają nieprzemakalność i oddychalność odzieży. Również rzeczy pod spodem powinny zapewniać odpowiednią przepuszczalność. Włącznie z bielizną.

Strój na wyjazd na narty powinien mieć klejone szwy i wodoodporne zamki. Spodnie powinny mieć nogawki z wewnętrznym mankietem. Dla lepszego zabezpieczenia przed śniegiem można kupić fartuch przeciwśnieżny dopinany do dołu kurtki. Przydatne będą też zewnętrzne kieszenie na karnet narciarski, czy wodoodporna kieszeń wewnętrzna, gdzie przechowamy różne ważne drobiazgi.Ważnym nabytkiem przed wyjazdem na narty są buty. Niewygodne męczą i obniżają poziom bezpieczeństwa. Kupując buty warto ubrać na nogi skarpety, które będziemy nosić też na stoku. Zalecamy wybór sportowych, które zapewniają oddychanie stopy i jednocześnie dobrą ochronę termiczną.

Jeśli planujemy wyjazd na narty pierwszy raz, lepiej zainwestować w miękkie buty, które ułatwiają poruszanie po stoku. Z czasem można przejść na sztywniejsze modele.Ważne jest też bezpieczeństwo. Na stoku nie powinniśmy pokazać się bez kasku. Nigdy nie należy zakładać go na czapkę, bo może się zsunąć i gorzej chroni przed urazami. Warto pamiętać też o goglach, bo chronią nie tylko przed zacinającym śniegiem, ale też przed zimnem i promieniami słonecznymi.

Gotów na wyjście na stok? Czas na naukę!

Podobno nie ma złego wieku, aby rozpocząć naukę jazdy na nartach. W okresie zimowym na polskich stokach roi się od ludzi, co powoduje, że nie są to idealne warunki dla zaczynających przygodę z białym szaleństwem. Gdzie jechać na narty dla początkujących? Coraz popularniejszym kierunkiem wyjazdów są Alpy. Rozleglejsze od rodzimych gór, zapewniają większą dostępność szlaków zjazdowych, często w bardzo korzystnych cenach. Dodatkowym atutem jest fakt, że choćby ze względu na wysokość i obecność lodowców, zawsze będzie tam po czym jeździć.Warto skorzystać z usług doświadczonego organizatora wyjazdów, jak np. Dolomiti Adventure. Znając miejscowe warunki, są w stanie doradzić dobór odpowiedniej oferty do naszych potrzeb i umiejętności.

Planując wyjazd na narty z osobami początkującymi powinniśmy rozważyć pobieranie nauki u instruktora. Jeżdżący znajomi na pewno niejedno już potrafią, jednak może brakować im cierpliwości i znajomości metodologii nauki. Dobry instruktor szybko nauczy nas podstaw i jednocześnie zauważy potencjalne błędy. Instruktor doradzi też, jak przeprowadzić rozgrzewkę. Ćwiczenia przed jazdą są niezbędne, aby podczas szusowania nie nabawić się nieprzyjemnej kontuzji.

Kontakt

Dolomiti Adventure

87-100 Toruń, ul. Wiśniowieckiego 50

Tel.: +48 56 477 98 20 
E-mail: info@dolomiti-adventure.pl 

Obserwuj nas:

  

Newsletter

Otrzymasz 100zł rabatu na pierwsze zamówienie!

kliknij tutaj