Wyjazd w Alpy ale nie na narty! Czyli co można robić w górach oprócz jazdy na nartach?

Spis treści

Alpy są kierunkiem, o którym zaczynamy myśleć głównie w sezonie zimowym. Nie dzieje się tak bez powodu, bo jest to region, który cieszy się zasłużoną sławą, jeśli chodzi o ilość, jakość i różnorodność tras narciarskich. Biorąc pod uwagę duże wysokości i obecność lodowców nie ma też ryzyka, że zabraknie śniegu do szusowania. Dlatego tak popularne stają się wyjazdy na narty w Alpy austriackie, szwajcarskie, francuskie, niemieckie i włoskie. Jednak bogata kultura i tradycja, w połączeniu z rozwiniętą infrastrukturą w regionie powoduje, że warto wybrać się w Alpy nie tylko zimą. Gwarantujemy, że atrakcji nie zabraknie dla nikogo. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Po pierwsze: poznaj lokalną kuchnię i kulturę!

Wybierając się w Alpy warto rozważyć region, w którym chcielibyśmy się znaleźć. Położone na terenie wielu krajów i obejmujące jeszcze więcej historycznych regionów góry, pełne są zabytków architektury, mają bogatą tradycję i niezwykle kaloryczną, ale za to przepyszną kuchnię. Dlaczego zatem nie skorzystać z tego dobrodziejstwa? Dojazd tam jest prosty i wygodny, dzięki sieci dobrze utrzymanych autostrad i dróg lokalnych. Już sama podróż dostarczy mnóstwa wrażeń, których zwieńczeniem będzie intensywne zwiedzanie.

Zdecydowanie najbliższe nam geograficznie są Alpy austriackie. Wyjazd w nie można zrealizować, w zależności od miejsca, z którego wyruszamy, nawet w ciągu jednego dnia bez zbytniego przeciążania kierowcy. Na miejscu czekają na nas wielkie doliny, w których pośród starannie przystrzyżonych trawników wyrastają charakterystyczne drewniane domy. Ich udekorowane kwiatami balkony i okna budują poczucie bezpieczeństwa i przytulności. Charakterystyczne dachy mają też funkcję praktyczną, pozwalając zimą zsunąć się nadmiarowi śniegu. Latem, część z nich porośnięta jest trawą, co nie tylko pięknie wygląda, ale pełni też funkcję izolacyjną.

W rozrzuconych po dolinach miasteczkach dominuje raczej niewysoka architektura, a pośród domostw można wypatrzeć zabytkowe kościoły. W większych miastach Alp austriackich można odnaleźć dziesiątki cennych i budzących zachwyt zabytków, a także ślady działalności wielkich kompozytorów. A po trudach zwiedzania, można śmiało odpocząć w jednej z tysięcy restauracji, serwujących tradycyjne alpejskie posiłki.

Są one w większości tłuste i sycące, ale jest to podyktowane wymogami surowego górskiego klimatu. Będąc w Alpach nie sposób nie spróbować przepysznych tradycyjnych serów, lokalnych wędlin i przede wszystkim słynnego na cały świat fondue. Każdy alpejski region ma na nie własny przepis, choć podstawowe zasady dotyczące maczania różnorodnych przysmaków w rozpuszczonym serze są takie same. Popijając wspaniałe wina z lokalnych winnic i rozkoszując się smakiem strudla z jabłkami, można zapomnieć o całym świecie.

Po drugie: podziwiaj widoki oferowane przez najwyższy łańcuch górski Europy

Wybierając się w Alpy, praktycznie o każdej porze roku czekają na nas wspaniałe widoki. Trudno się temu dziwić, skoro mamy do czynienia z najwyższymi szczytami w Europie. Olbrzymie, długie, ukształtowane przez lodowce doliny, pełne są soczystej zieleni, która wygląda równie pięknie w naturze, jak na zdjęciach. Gęste lasy pną się po górskich zboczach aż do stromych, strzelistych skał, które wyrastają na niebosiężne wysokości. Moc mieniących się w promieniach słońca strumieni i jezior powoduje, że za każdym zakrętem zachwyca nas kolejny widok. Jest na co patrzeć i czym się zachwycać.

Jedne z najbardziej niesamowitych widoków można znaleźć w Dolomitach. Ta położona na południu część masywu alpejskiego, charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością form skalnych. Wysokie kominy, pionowe ściany, poszarpane urwiska i rozległe doliny to wymarzony teren dla adeptów fotografii czy górskiego trekkingu. Biorąc pod uwagę, jak rozległe są Alpy, bez problemu można znaleźć tam miejsca, w których rzeczywiście można uciec od trosk i zgiełku. Wiele szlaków da się przemierzać w ciszy i bez obecności innych ludzi, o co ciężko jest w polskich górach. Nieskazitelna przyroda i spokój warte są dłuższego wyjazdu. Wrażenia i widoki pozostaną z nami do końca życia.

Po trzecie: spróbuj jazdy na rowerze po górskich ścieżkach

Jeśli wszystko, co powyżej, jeszcze nie przekonało nas do wyjazdu w Alpy, to pora na coś dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zabierające ze sobą rower, mamy gwarancję, że uda się nam spędzić niezapomniane chwile. W całych Alpach można znaleźć tysiące ścieżek i tras rowerowych o różnorodnym stopniu trudności. Bez problemu można odszukać trasy, które bez problemu pokonają nawet najmłodsi miłośnicy dwóch kółek, ale są też trasy dużo bardziej wymagające. Miłośnicy downhillu znajdą mnóstwo świetnie przygotowanych tras, ze specjalnie wyprofilowanymi zakrętami i odpowiednią nawierzchnią, pozwalające osiągać naprawdę zawrotne prędkości. Dawka adrenaliny, którą daje taki zjazd jest naprawdę niewiarygodna.

Jeżeli nastawiamy się na kolarstwo górskie, to znajdziemy tu dziesiątki świetnie utrzymanych dróg lub przygotowanych dla rowerzystów bezdroży, na których będziemy mogli sprawdzić swoją kondycję podczas długich i stromych podjazdów. Z kolei podczas jazdy w dół na próbę zostaną wystawione nasze hamulce. Jedno jest pewne, zróżnicowanych miejsc i emocji nie zabraknie. Co ciekawe, wiele wyciągów funkcjonuje także latem, umożliwiając turystom wwiezienie rowerów na szczyty, aby stamtąd mogli zacząć pełną przygód jazdę w doliny.

Po czwarte: trekking! Czyli zdobywaj szczyty!

Jednak góry to przede wszystkim trekking. Trudno się dziwić, że trekking w Dolomitach cieszy się tak wielką popularnością. Tysiące szlaków czekają na chętnych, pozwalając cieszyć się niewiarygodnymi widokami i podziwiać monumentalne skalne twory. Równie chętnie wybieramy też trekking w Austrii, gdzie wycieczki po szlakach można połączyć z podziwianiem spektakularnych widoków na majestatyczne lodowce. Trudno się dziwić, że Alpy to wymarzone miejsce dla miłośników trekkingu górskiego. Aby przejść wszystkie dostępne szlaki może zabraknąć życia. A przecież są jeszcze dodatkowe atrakcje w postaci via ferrata. Te niezwykle malownicze szlaki prowadzą często w bardzo trudnym terenie, ale dzięki odpowiednim zabezpieczeniom pozwalają poczuć dużą dawkę adrenaliny. W Alpach przygotowano setki takich tras, o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia uprzęży i kasku, które są niezbędne do pokonywania kolejnych trudności.

Po piąte: po wszystkich atrakcjach zregeneruj siły w alpejskich termach!

Kiedy już nacieszyliśmy się górskimi widokami i przetestowaliśmy odwagę na via ferrata lub podczas szalonej jazdy w dół górskiego zbocza, przychodzi czas na odpoczynek. W Alpach można odnaleźć dziesiątki wspaniałych term. Rozluźniając zmęczone całodniowym wysiłkiem mięśnie w termicznych basenach możemy zaznać prawdziwego luksusowego relaksu. Mnogość hoteli i basenów termalnych powoduje, że każdy znajdzie tam miejsce na swoją kieszeń. Odpoczynek w ciepłej wodzie z lampką dobrego wina w zasięgu ręki, to wszystko czego potrzeba, by uzyskać pełnię szczęścia.

Kontakt

Dolomiti Adventure

87-100 Toruń, ul. Wiśniowieckiego 50

Tel.: +48 56 477 98 20 
E-mail: info@dolomiti-adventure.pl 

Obserwuj nas:

  

Newsletter

Otrzymasz 100zł rabatu na pierwsze zamówienie!

kliknij tutaj